چهارشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۰
قدمي تازه و مبارك در علوم اجتماعي ايران؛

مجله علمی-پژوهشی «نظریه‌های اجتماعی متفکران مسلمان» مجوز صدور گرفت

خبر صدور مجوز انتشار مجلة علمی-پژوهشی «نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان» از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اتفاق مباركي در علوم اجتماعي كشورمان است كه...

به گزارش خبرنگار علمي «خبرگزاري دانشجو»، خلأ و كاستي و نقصان در جامعه شناسي و علوم اجتماعي موجود در كشورمان امري است كه كمتر صاحبنظر و انديشمندي در اين حوزه است كه به آن قائل نباشد؛ گرچه در باب ميزان و نوع اين كاستي و نقصان اختلاف نظرهاي گاهاً بسيار متفاوتي هم ديده مي شود؛ اما نارضايتي از وضع كنوني اين علم امري كاملا مشهود است.
 
اين كاستي به خصوص از وجه مغفول ماندن انديشه اجتماعي صاحبنظران و انديشمندان مسلمان در فضاي نظريات موجود در اين رشته بارزتر است. در اين ميان شاهد اتفاق مباركي در دانشگاه مادر كشورمان كه اولين ورود علوم اجتماعي مدرن نيز در آن بوده است، هستيم و آن خبر مجوز انتشار گرفتن مجله علمی ــ پژوهشی «نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان»  از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است كه ما را اميدوار به تغيير در فضاي اين رشته مسئله ساز  مي سازد.

این مجله به مدیرمسئولی دکتر غلامرضا جمشیدیها، رئيس و عضو هيئت علمي دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران و سردبیری دکتر حسین کچویان، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي و استاد جامعه شناسي دانشگاه تهران به صورت فصلنامه، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران منتشر خواهد شد.
 
اعضای هیئت تحریریه این مجله عبارتند از دکتر غلامعباس توسلی، دکتر غلامرضا جمشیدیها، دکتر حمید پارسانیا، دکتر سیدسعید زاهد زاهدانی، دکترتقی آزاد ارمکی، دکتر علی اکبر علیخانی، دکتر محمد زاهدی اصل و دکتر محمود تقی زاده داوری اصل.
  
زمینه انتشار این مجله، معرفی و بازتفسیر ایده های و نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان اعم از بزرگان اندیشه در تمدن اسلامی و نیز صاحب نظران و متفکران دوره معاصر جهان اسلام و ایران است؛ پژوهش در مورد سنت های فکری و مناسبات تمدنی مسلمانان از جمله دیگر موضوعات پرداختي این مجله مي باشد.
 
جمشیدیها: قصد ما در این مجله بیان این امر است که اسلام می تواند جامعه را اداره کند
 
دکتر جمشیدیها، مدیرمسئول مجله علمی – پژوهشی «نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان» در خصوص اهمیت و ضرورت انتشار چنین نشریه ای گفت: اهمیت و ضرورت داشتن چنین نشریه ای واضح است و ما باید خیلی زودتر، نشریاتی از این دست را منتشر می کردیم؛ جای چنین نشریه مستقلی که به این موضوع بپردازد، در بین نشریاتی که در فضای علمی کشور منتشر می شود، خالی بود.
 
رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ادامه داد: ما متفکرانی چون امام خميني (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، دکتر شریعتی، سید جمال و ابن خلدون را داریم که بايد بیشتر به آنها می پرداختیم؛ البته شروع این کار در این زمان و با وجود داشتن چنین متفکرانی خیلی دیر است و از این روست که باید بگویم، ضرورت پرداخت به این مسئله اظهر من الشمس است.
 
وي در خصوص موضوعات پرداختی و بخش های این فصلنامه گفت: «نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان» یک عنوان عام است و موضوعات این فصلنامه می تواند در خصوص اقتصاد، خانواده، غرب، جامعه شناسی جدید و از اين قبيل باشد.
 
عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران با بیان اینکه در این فصلنامه علاوه بر اندیشمندانی چون فارابی، ابن خلدون و خواجه نصیر، متفکران معاصری چون علامه طباطبایی، امام خمینی (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی و شهید صدر موضوع بحث خواهند بود، گفت: قصد ما در این مجله بیان این امر است که اسلام می تواند جامعه را اداره کند.
 
جمشیدیها در پاسخ به این سوال که آیا تعامل با اندیشمندان و صاحبنظران مسلمان سایر کشورها در برنامه دست اندرکاران این مجله هست یا نه، گفت: این مسئله در برنامه ما وجود دارد و ان شاءالله در پی آن هستیم که بعد از انتشار اولین شماره از این نشریه، این کار را آغاز کنیم؛ همچنين بنا داريم علاوه بر انتشار این مجله به زبان فارسی، آن را به زبان های عربی و انگلیسی نیز منتشر کنیم.
 
وی در خصوص اینکه نسبت این فصلنامه با علوم اجتماعی موجود چیست و اینکه آیا باید این نظریات را به عنوان نظریات جایگزین در نظر گرفت یا اینکه تنها در حاشیه جامعه شناسی موجود است، گفت: جامعه شناسی علمی است که از دل تمدن غرب بیرون آمده، ولی ما بايد حرف های خودمان را بزنیم؛ اینکه این نظریات جایگزین جامعه شناسی موجود باشد، بسته به کارایی آنها دارد و اینکه بتوانند پاسخ مردم زمانه خود را بدهند و متناسب با منطق زمانه خود باشند.
 
مدیرمسئول مجله علمی – پژوهشی «نظریه های اجتماعی متفکران مسلمان» در خصوص میزان استقبال از این نشریه با توجه به فضای موجود در علوم اجتماعی کشور و نشریات علمی – پژوهشی دیگر این حوزه چون فصلنامه علوم اجتماعی و مطالعات جامعه شناسی گفت: حتماً از این نشریه استقبال خواهد شد و هر آزاداندیشی قاعدتاً از این نشریه استفاده خواهد کرد و اصلاً این طور نیست که فرض شود فضای موجود در علوم اجتماعی براي استفاده از این نشریه مثبت نيست، این حوزه علاقه مندان خاص خود را دارد.
 
مدیر گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در باب زمان تقریبی انتشار این فصلنامه گفت: این امر به تلاش هاي ما بستگی دارد.
 
لازم به ذكر است، عموم صاحب نظران و پژوهشگران حوزه های علوم اجتماعی و تفکر اجتماعی مسلمین، برای انتشار مقالات و نتایج تحقیقات مرتبط در اولین شماره از این مجله و نیز شماره های آتی، می توانند از راه های ذیل عمل کنند:

یک - ارسال مقالات به آدرس الکترونیکی مجله: motefakeran.mosalman@gmail.com        

دو - ارسال مقالات از طریق شماره فاکس به دفتر مجله:   88025917
ارسال شده توسط انجمن در ساعت 11:34 |